עמוד הבית | היסטורית יוגה צחוק | יום הצחוק הבינלאומי | מועדוני יוגה צחוק | מחקרים | המהות העמוקה של הצחוק | צחוק ויהדות | צור קשר

 
 

המהות העמוקה של הצחוק


לאחר שמתנסים במספר הפעלות יוגה צחוק עולה התחושה כי ניצב לפנינו משהו עמוק יותר. אנו חשים בשינויים שתרגול יוגה צחוק עושה לאנשים, ובעצמנו חווים בעצמנו שחרור דרמטי. כמו כן, אפשר ללמוד הרבה גם ממפגש עם האנשים שקשה להם להשתחרר ולצחוק – ההבדל הזה מדגיש בפנינו שוני מהותי בין בני אדם במימד שהינו חבוי בדרך כלל.

משמעות הבחירה בצחוק
ביוגה צחוק אתה הופך מצוחק פסיבי לצוחק אקטיבי. יש המתקוממים על כך, אולי בצדק: הרבה יותר נוח שמדגדגים את מוחך בבדיחה טובה, מוחך כבר מתקשר אל בטנך וגורם לה לצחוק בלי התערבותך. בצחוק האקטיבי יש משהו תובעני יותר, והקושי הזה לעיתים מעורר התנגדות.
כדי לצחוק אתה חייב לעשות בחירה – אני מחליט לצחוק. וזהו בעצם ביופי שבדבר.
אנחנו מורכבים מהבחירות שלנו ולבחירה לצחוק ישנה משמעות רחבה בהרבה מסתם הפעלת הבטן. כשאני בוחר לצחוק, באופן תת מודע אני מבצע גם את הבחירות הבאות:
אני לוקח את גורלי בידי
אני רוצה לחוות את הצד החיובי של החיים במקום לשבת ולהתלונן
אני חושב כצעיר הרוצה להתנסות ולא כזקן המדבר רק על מה שהיה (וזה לא קשור לגיל)
יש לי האומץ לעשות דברים בלי לחשוש מה יחשבו עלי.

הפורקן הרגשי
הצחוק, כמו הבכי הינו פורקן רגשי, דרך לשחרר רגשות מעיקים במהירות החוצה.
והייחוד שלו הוא בזמינות ובמהירות. גם אדם שהגיע לצורך ההנאה בלבד, אדם שלא היה מרשה לעצמו לטפל ברגשותיו חווה שחרור רגשי מהיר ומשמעותי.

הנושא הבא – "צחוק השער להבנת עולם הרגשות" נועד למי שמעוניין להעמיק בנושא.
התנצלות: החלק הזה אינו מדעי, אלא בחלקו פיתוח שלי, ישנם כאלה אשר דרך הצגת הדברים מעוררת אצלם התנגדות. סליחה.

צחוק – השער להבנת עולם הרגשות

מהו בכלל רגש?

הרגש ממלא תפקיד מהותי בחיינו ובסביבתנו. למעשה כמעט כל פעולה בחיינו מונעת בסופו של דבר ע"י רגש:
אנחנו מחפשים בן זוג כדי לחוות אהבה וכדי להימנע מתחושת חוסר ביטחון (פחד).
אנחנו יוצאים למלחמות – בין אנשים ומדינות כתוצאה מכעס (ולפעמים פחד)
למעשה הרגשות, ובמיוחד הפחד, הן המנוע המניע את חיינו. אבל אנו יודעים עליהם מעט מאוד - בכל השנים הארוכות בהן למדנו בבית הספר למדנו אלף ואחד דברים שלא הועילו לנו ופרחו מזכרוננו אולם איש לא טרח ללמד אותנו : מהו בעצם רגש? אילו רגשות קיימים? הסיבה לכך היא שרגש הוא דבר חמקמק: לא רואים את זה, אי אפשר למדוד את זה ובכל זאת זה הכח החשוב ביותר בחיינו. ואולי גם רגש הוא דבר שאנשים נוטים להימנע ממנו, עצם המילה יוצרת אי נוחות אצל רבים (ומיד נבין מדוע?)

מדוע האדם זקוק לרגש?

מקור הרגש הוא האינסטינקט אשר מאפשר גם לחיות הפרימיטיביות לשרוד.
למשל: רעב – ללא רעב החיה תמות. לכן יש לה דפוס עצבי של רעב היוצר אצלה אי נוחות שתסתיים רק כשקיבתה תהיה מלאה – תחושה/הרגשה זו כוללת: בטן מקרקרת, גירוי בפה המציק וגורם לרצות לנשוך, עצבנות בכל הגוף ודחף לנוע ולחפש וכן הלאה.

האינסטינקטים הללו נמצאים בחלקים העמוקים והקדומים של המוח, ולכן כוחם להניע את בעל החיים או האדם הינם חזקים מאוד. דוגמאות לאינסטינקטים כאלה הם: צמא, פחד ותוקפנות.

כשהחלקים העליונים של מוח האדם התפתחו והאדם הפך לחיה אינטיליגנטית המונעת ע"י תהליכים של חשיבה והיגיון, האינסטינקטים נשארו כדי להגן על תפקודנו הבסיסיים. את הדפוסים העצביים הללו נכנה בשמות רגש/תחושה/הרגשה – לעיתים הם מועילים ומניעים אותנו לפעולה מיידית ברגע הנכון ולעיתים הם פועלים במקומות הלא נכונים וגורמים לנו סבל מיותר. נתחיל ברגש הקדום והעוצמתי ביותר - פחד.

פחד
פחד הוא האינסטינקט החשוב ביותר להישרדותה של כל חיה. הוא למעשה תחושה לא נעימה הפוקדת את כל הגוף שלנו וגורמת לנו להימנע מדברים שיש בהם איום:
כשהאדם הקדמון נתקל בטורף הוא חש את אותו פחד שאנו מכירים כיום - מין צריבה עצבית שמתבטאת בדריכות הגוף, בעיניים פתוחות לרווחה, תחושה היוצרת בד"כ אחת משלוש: בריחה, לחימה או שיתוק. הדפוס העצבי הזה נותר איתנו גם כיום, והוא מגן עלינו למשל מלגעת באש. אולם יש מקרים אחרים בהם הוא יכול להזיק לנו: אם נחוש מאויימים ע"י פיטורים בעבודה למשל, הגוף שלנו יגיב באותה צורה של פחד שתוביל לחוסר שינה, מתח בשרירים – וכך יווצר אצלנו שיתוק ותפקוד לא טוב שלבסוף אולי יוביל לפיטורנו.

כעס
גם הכעס נועד להגביר את סיכויי שרידותו של האדם: כאשר אנו מתקרבים לחתולה השומרת על גוריה – מיד תחשוף שיניה ותשלוף ציפורניה בכעס. אם היתה אדישה לגורל גוריה וודאי שהיתה מקטינה את סיכוייהם לשרוד. הכעס המוביל לתוקפנות גורמים לנו להגן על מה ששלנו. הדפוס העצבי הזה מניע אותנו קדימה לעשות, מקטין את הרגישות שלנו לכאב שלנו ושל אחרים ומוביל אותנו לקראת אלימות פיזית או מילולית. אולם בחיים המודרניים אותה תגובה קדומה לפעמים אינה מתאימה: אם שחקן כדורגל אחר מאיים על סיכוייך לזכות בגביע, תגובה תוקפנית יכולה לגרום לכך שיוציאו לך כרטיס אדום.

עצב
נתחיל בשאלה מדוע האדם זקוק לעצב ומה תורם העצב להישרדותו?
אם נחזור לאדם הקדמון - הורה שילדו נטרף ע"י אריה ויהיה אדיש לכך מחליש את סיכויי ההישרדות של ילדיו האחרים והגזע כולו. גם העצב יכול להפריע לנו בחיינו. דוגמא: לעיתים אנשים מתקשים להתאושש מפרידה משך שנים והדבר פוגע ביכולתם למצוא בן זוג חדש. דיכאון אגב, שונה מעצב. עצב הוא תגובה למשהו ספציפי ואילו דיכאון הוא מצב מתמשך של חוסר אנרגיה כללית.

יחסי הגומלין בין הרגשות
הרגשות יכולים לעורר תגובות פיזיות ומחשבות, אבל חשוב להבין שהם עצמם בתצורתם הטהורה תחושה פיזית בלבד ולא מחשבות. אם נתרכז בתחושות הפיזיות בלבד נראה שיש הרבה מן המשותף בין הרגשות – כולם יוצרים למשל תחושה מסוימת באזור הבטן. מי שניסו לקבוע שיטתיות ברגשות הם הסינים.

הרגשות לפי תורת 5 האלמנטים
הפילוסופים הסינים הקדמונים ראו את האנרגיה בכל דבר (גישה המאומצת אגב ע"י הפיזיקה המודרנית), וטענו כי האנרגיה נעה בחמישה כיוונים.
הם קראו לתורה זו תורת 5 האלמנטים – אולם חשוב להבין שהאלמנטים הינם סמלים בלבד ונועדו בסך הכל לאפשר לנו לקרוא לדברים בשמות במקום לדבר על כיווני אנרגיה מופשטים. לוקח לאנשים לפעמים חיים שלמים לרדת לעומקה של תורה זו. אין כוונה להציגה במלואה אל לתת מושג כיצד הרגשות יכולים להסתדר במבנה מעגלי שלם.

הרגשות מחולקים, אם כן ל- 5 משפחות:

1. מים – זרימה עמוקה ושקטה - פחד – "הפחד חילחל לתוכו"
2. העץ – (במובן tree ולא wood) – עץ הצומח ומתפשט לכל הכיוונים - כעס
3. האש – בעירה ושריפה מהירה – תהליך שיש לו מובן חיובי ושלילי כמו מניה ודיפרסיה – מחד שמחה ובעירה ומאידך חוסר שמחה וטעם לחיים
4. האדמה – תנועה בכיוון של התכנסות וספיגה כמו אדמה הצמאה למים – צימאון לתשומת לב, לאהבה. לעיתים נפגוש אנשים כאלה המחפשים תשומת לב.
5. מתכת – חיתוך והפרדה כמו סכין חד – כאב של פרידה, צער עמוק וחותך.

אמנם לרגש יש תפקיד חשוב, אולם ברובו הוא תחושות לא נעימות שיוצרות אצלנו אי נוחות, סבל או קושי בתפקוד. חלק גדול מחיינו מונחה ע"י הרצון להימנע או להיפטר מהרגשות הקשים.
פרויד עסק רבות במנגנונים האפשריים ואף הקדיש ספר שלם לצחוק.
דרכי ההתמודדות האפשריים הם:
1. כליאת הרגש והימנעות מהתמודדות איתו: הכחשה, ציניות
2. הרפיית הגוף – יוגה, מדיטציה, תפילה – לאפשר לפחד להתנדף
3. לחוות ולמצות את הרגש - פשוט להיות עצוב ולשמוע שירים עצובים
4. שחרור הרגש – בכי, צחוק

 
 
 


קישורים
סדנאות צחוק

סדנאות יוגה צחוק בהנחיית ערן מכנס.
www.hahaha.co.il

 
קורות חיים דוגמאות

אתר דוגמאות לקורות חיים.
www.resumes.co.il

 
פילאטיס

פורטל פילאטיס ישראלי המציג מורי ומרכזי פילאטיס
www.ipilates.co.il

 

 

  עמוד הבית | היסטורית יוגה צחוק | יום הצחוק הבינלאומי | מועדוני יוגה צחוק | מחקרים | המהות העמוקה של הצחוק | צחוק ויהדות | צור קשר | בלוג יוגה צחוק

מפת אתר | באתר זה בוצע קידום אתרים | אירועי חברה | דרושים הייטק כל הזכויות שמורות ל יוגה צחוק 2006