עמוד הבית | מה זה יוגה צחוק? | היסטוריה | מחקרים מדעיים | המהות העמוקה של הצחוק | מועדונים ברחבי הארץ | סרטונים | צור קשר

תפריט יוגה צחוק:

 
 

צחוק – המחקר המדעי


בחלק זה נמצא סיכום מחקרים מדעיים שלוקטו ע"י ערן מכנס (חלק גדול מתוכם מהאינטרנט, אחרים מכתבי עת מדעיים). לנוחות הקורא, המחקרים לא מופיעים במלואם, מסקנותיהם בלבד מסודרות בצורה נוחה וברורה לקריאה.

רפלקס הצחוק
הצחוק הינו רפלקס גופני – הגרוגרת (larynx) יורדת למטה ומצרה את קנה הנשימה. הסרעפת עולה למעלה ומקטינה את כמות האויר בריאות. סדרת התכווצויות (בקצב ממוצע של 5 התכווצויות לשניה) דוחפת את יתרת האויר מהריאות. בהתכווצויות שותפים לא רק הסרעפת ושרירי הנשימה באזור החזה. אלא כל השרירים בגוף.

 

הפעלת הגוף כולו
ריקון הריאות - במצב נשימה רגיל אנו מכניסים ומוציאים רק 1/5 מנפח הריאות. בצחוק האוויר נסחט החוצה ומחדשים את מלאי החמצן.
הגמשת כלי הדם - כיווץ השרירים הכלל גופני מפעיל את הלב ומגמיש את כלי הדם.
עיסוי לאיברים הפנימיים - הצחוק מבצע עיסוי לאיברים הפנימיים ובראשם הלב.
פעילות אירובית
– הצחוק הינו פעילות אירובית אינטנסיבית לכל דבר, בדומה לריצה או שחיה.
 

שינויים פיזיולוגיים
לחץ הדם
– במחקרים רפואיים גילו שיש בכוחו של הצחוק להוריד את לחץ הדם בכ- 10 עד 15 מ"מ כספית. כך הפך הצחוק לאחד הנושאים לדיון בכנס הקרדיולוגים האמריקאי האחרון.
רמת המתח בגוף – הצחוק מפעיל את המערכת הפרא - סימפתטית ומוריד את רמת הלחץ והחרדה בגוף, גם רמת הורמונים המפעילים את הלחץ קטנה.
מערכת החיסון – בניסוי שנעשה נמצא כי כמות הרכיבים המועילים במערכת החיסון, רכיבים שנלחמים בגידולים וחיידקים עולה. (ולמי שמתמצא, בעיקר הרכיבים הבאים: Gamma-interferon,  T-cells,  B-cells).
הפרשת הורמונים משפרי מצב רוח
- הצחוק גורם להפרשה האנדורפינים – שגורמים לנו לתחושה טובה. לאנדורפינים גם יכולת להפחית כאב ואכן משתתפים הסובלים מכאב דיווחו על הקלה משמעותית לאחר היוגה צחוק.
 

חלקי המוח הפעילים
מחקרים שנעשו עד היום בדקו אנשים שצחקו כתוצאה מהומור – כלומר הקרינו לאנשים קומדיות. מכאן שהחלקים שהשתתפו בצחוק היו רבים וכללו גם אזורי ראיה, שמיעה וניתוח קוגניטיבי של הבדיחות, אולם נראה שהמערכת הלימבית היא האחראית במיוחד על הצחוק נטו.

המערכת הלימבית - מצויה בחיות רבות אחראית על יצירת התנהגויות בסיסיות. אצל זוחלים למשל ההפעלה מתבצעת באמצעות אינסטינקטים. אצל בני אדם מערכת האינסטינקטים הינה מורכבת יותר – האדם מונע באמצעות רגשות – תחושות שגורמות לו להתנהגות בעלות חשיבות אבולוציונית. למשל: תחושה של עצב במקרה של מות אדם קרוב.
ההשערה היא שהצחוק והרגשות הנעימים המחוברים אליו קשורים להתנהגויות בסיסיות והפעלה באמצעות רגשות כמו אהבה או התנהגות של חברות.
 

צחוק ואבולוציה
מדוע מלכתחילה נוצר הצחוק? איזה תפקיד הוא בא למלא?
ההשערות בנושא זה הינן רבות. דארווין עצמו דיווח שגילה התנהגות דמוית צחוק אצל קופי שימפנזה – כאשר קיבלו מאכל טעים והיו שבעי רצון הם השמיעו שורה של התנשפויות. אותן התנשפויות הושמעו גם כחלק מהתנהגות חברתית, בשעת משחק למשל.
השערה מעניינת היא שהצחוק נוצר לראשונה אצל האדם כהתנשפות של הקלה ושמחה – כמו למשל לאחר שהצליחו להיחלץ מחיה טורפת (זוהי כמובן השערה פרועה ביותר – אך היא נותנת לנו מושג לגבי אופן שבו התנהגות כזו עשויה להיווצר)
 

צחוק ורגשות
צחוק גורם לשחרור רגשות מודחקים – רגשות כמו: עצב, כעס ופחד מוצאים את פורקנם בצחוק. בספרו של פרויד "הבדיחה וקשריה עם התת מודע" (1928) מוצגת התיאוריה שלו לגבי ההומור הטוענת כי הצחוק הוא מנגנון של סובלימציה ("עידון") המאפשר לנו לשחרר רגשות מודחקים בדרך מקובלת חברתית – פרויד מתייחס (כדרכו) בעיקר לרגשות הקשורים למין ותוקפנות. פרויד מיחס לצחוק חשיבות עצומה ומתאר אותו כ"מתנה נדירה ויקרת ערך והגבוה מבין מנגנוני ההגנה".התמודדות עם סיטואציות מלחיצות ופחדים באמצעות הצחוק

צחוק יוצר תחושה חיובית והקלה מיידית. וברגע שאנו יודעים "לייצר" צחוק כרצוננו (ואין זה משנה אם אמיתי או מלאכותי – שגורם לאותן ההשפעות ממש) אנו יכולים ליצור התנייה (
Conditioning) חיובית לגבי סיטואציה מלחיצה.
ביוגה צחוק אנו מרבים להשתמש בצחוק בצירוף מצבים מלחיצים: חוסר כסף ולחץ מהבנק (צחוק כרטיס האשראי, דיאטה והשמנה (צחוק המכנסיים הרחבות).
הומור שחור מאפשר לנו לגעת בנושאים שאיתם אנו מתקשים להתמודד: מוות, שואה, ולעיתים גם מיניות.
 

התפקיד החברתי של הצחוק
ההתנהגות הראשונה של התינוק היא הבכי בו הוא משפיע על הוריו לטפל במצוקותיו. לאחר כ- 3 חודשים מתחיל התינוק לצחוק ובכך יותר את התקשורת הראשונה עם ההורים. מאוחר יותר בגן הילדים אנו מוצאים ילדים שצוחקים סתם כך ובכך מתגבשים חברתית. למעשה התכונה המדבקת הזו של הצחוק נשארת איתנו כל החיים. גם כמבוגרים, הדבק המחבר בי המילואימניקים למשל הוא רצף בלתי נפסק של בדיחות קרש. סדנאות צחוק כבר הוכיחו עצמן כמשחררות ממסיכות ומגבשות חברתית.
 

צחוק ככוח חברתי חיובי
לצחוק, מסתבר, יש הרבה כוח - אנו מייחסים לאדם הצוחק תכונות של בטחון עצמי, של חברתיות, של אדם שלא מפחד ונלחץ.

ניהול משופר
- צחוק והומור הינם סגנון ניהול אפקטיבי למדי: למרצה משעשע נקשיב יותר וכך גם למנהל - על אריאל שרון נאמר שחלק מיכולתו להשפיע על אנשים ולהנהיג מצוי בחוש ההומור שלו. את ההשפעה שלו על הממשל האמריקאי העלה לדרגת אומנות כאשר שלח את דובי וייסגלס שנחשב לבדחן מקצועי.
בעבר לוי אשכול נודע בסגנון הניהול שלו שהיה ספוג בבדיחות אידישאיות.
 

צחוק ככוח חברתי שלילי
ניתן להשתמש בכוחו של הצחוק גם לשלילה - הקבוצה החברתית יוצרת לחץ אדיר על החלש בזה שהיא: "צוחקת עליו". גם הרשע בסרטים צוחק צחוק מרושע ורק הופך לחזק יותר ומגביר את אימתנו.
אנשים שמשתתפים באופן קבוע ביוגה צחוק והפכו לאנשים צחקנים יותר דיווחו כי הביטחון העצמי שלהם השתפר וכי הם צוחקים יותר בסיטואציות מלחיצות.
 

הצחוק בראי הרפואה המשלימה
אמנם ברפואה המשלימה ישנן שיטות טיפול רבות ושונות, אולם הנחת יסוד שעליה מושתת רובן, הוא שלא ניתן להפריד בין הגוף לנפש – רגשות וטראומות משאירים את חותמם לא רק במוח אלא בגוף – ולכן דרך הגוף ניתן לשחרר טראומות או רגשות שמקשים עלינו.
הבטן ובאופן ספציפי הסרעפת הינה אחד האזורים החשובים מבחינה רגשית אך הקשים יותר לשחרור -  אין למטפל גישה ישירה לשריר זה שהינו אופקי וחבוי.
הצחוק מצליח לשחרר את הסרעפת ובכך משחרר חסימות באופן מיידי כמעט.

 

מדוע מבוגרים צוחקים פחות?
במחקר נמצא כי ילדים צוחקים כ- 400 פעמים ביום ומבוגרים 15 פעמים בלבד – נשאלת השאלה: מה גורם לנו כמעט להפסיק לצחוק?

גורמים קוגניטיביים - לפי תאוריית חוסר ההתאמה (ראה נספח 1) הרי שלילד כל יום הוא עולם חדש ומפתיע וההפתעה גורמת לצחוק. אצל תינוקות למשל תרגילי הפתעה של "קוקו" מלווים בפרצי צחוק עזים. ככל שהילד גדל הוא פחות מופתע ולכן פחות צוחק מכך.

גורמים חברתיים
– למרות שאנו תופסים את החברה שלנו כחברה שאוהבת לצחוק והראייה היא אולי ריבוי תוכניות הבידור. מסתבר כי קיימות בתרבות מגבלות מובנות על צחוק: לצחוק חייבת להיות סיבה, אם לא אז אומרים: "מה אתה צוחק כמו אידיוט" והמורה אומרת לתלמידים "אולי תספרו לכל הכיתה מה כל כך מצחיק כדי שכולנו גם נצחק". צחוק נחשב להתנהגות "לא רצינית" שמפחיתה מערכו של האדם: לא נשב במשרדו של הבוס ונצחק כך סתם.
 

צחוק והמראה שלך
הרזייה
- הצחוק מפעיל את מערכות הגוף בעוצמה, וקצב שריפת הקלוריות הינו 500 קלוריות בשעה.
בשל העובדה שהחלקים שעובדים בצחוק בצורה האינטנסיבית ביותר הם הריאות והלב חצי דקה של צחוק שווה מבינת תרומה לשיפור מערכת הלב ריאה ל- 10 דקות של רכיבה באופניים.

פנים צעירים ומאירים
– אחד הדברים שגורמים לקמטים ולהזדקנות הפנים הוא כיווץ שרירים קבוע בפנים – לדוגמא אנשים עם מצח חרוש קמטי דאגה או גבות מכווצות בכעס. הזרקת בוטוקס שמרפה את שרירי הפנים תורמת למראה צעיר יותר. הצחוק משחרר את שירי הפנים ומחזק את שרירי החיוך. משתתפים ביוגה צחוק מדווחים על תגובות מהסביבה שהפכו לצעירים ומאירים יותר במראה שלהם.
 

שיטות ריפוי עדכניות
פורץ הדרך בתחום הינו הרופא פץ' אדאמס (שגולם ע"י רובין ויליאמס - בסרט הנושא את שמו), שנתקל בהצלחה רבה בטיפול עם הילדים כאשר התלבש כליצן והצחיק אותם, אולם נתקל בהתנגדות רבה מצד הממסד הרפואי. אדאמס נחשב למייסד הליצנות הרפואית. וכיום גם בבתי חולים בישראל ליצנים רפואיים מסייעים מאוד לילדים להתמודד עם מחלותיהם ועם סביבת בית החולים הקשה.
בשנת 1987 הוקמה בארה"ב
International Society for Humor Studies, אשר מונה כיום כ- 500 חוקרים ומטפלים בדיסיפלינות שונות.
תחום ה-
Gelotology
, העוסק בצחוק ממש תופס תאוצה רבה. רבים יותר מבינים כי לצחוק יש פוטנציאל אדיר לסייע לאנשים בתחומים רבים: רפואיים, פסיכולוגיים, חברתיים ואחרים. התפיסה השגויה שצחוק הוא לא דבר רציני היא זו המעכבת את הצחוק לתפוס את המקום הראוי לו.
 

נספח 1: הומור – מה מצחיק אותנו
היוגה צחוק אינה משתמשת בהומור, אולם למי שרוצה להבין גם את ההומור מוקדשים שני הנספחים הבאים:
ישנן 3 תאוריות מקובלות של הומור:

1. חוסר ההתאמה –
Incongruity

שני רעיונות מובאים ביחד בחוסר התאמה ואז הסוף של הבדיחה יוצר אצלנו הפתעה.

2. תיאוריית העליונות – Superiority
הראשונים שהשמיעו תאוריה זו הם אפלטון ואריסטו. אנו צוחקים על דמות שנראית לנו מטומטמת או נחותה מאיתנו: בדיחות על הרשל'ה, ג'וחה, על עדות: מרוקאים, גרוזינים. היום זה כמובן הולך והופך תקין פחות מבחינה חברתית. מקובל פחות לצחוק על כושים, יהודים, ערבים ועל העדות השונות.

3. תיאוריית ההקלה – Relief
ספנסר (1860) השמיע לראושנה את התיאוריה הזו הטוענת כי הצחוק מפיג מתח. בקומדיות פעולה למשל מצב המתח אליו אנו נכנסים רק גורם להקלה גדולה יותר כאשר הגיבור מספר את הבדיחה. לפי ד"ר ליסה רוזנברג, הומור ובעיקר הומור שחור מסייע לנו להשתחרר מסיטואציה מעיקה: "ההומור נותן לנו אופציה להפוגה קלה שבה אנו מתעלים מעל המצב המלחיץ וצופים בו מלמעלה" מתאים במיוחד להגדרה זו ההומור היהודי.

 

נספח 2: הומור - מה לא מצחיק?
כשמדובר בהומור:

  1. 1. צחוק הוא עניין תלוי תרבות וגיל. - ניו זילנדים לא יצחקו מבדיחה על דוד לוי, כמו שאנו לא נצחק על בדיחות מאנשי פרלמנט שלהם. ילדים בגילאים שונים צוחקים מבדיחות שונות.
     
  2. 2. כאשר מספר בדיחות גרוע יהרוס בדיחה טובה, הוא פשוט לא ידע לבנות שבירה של מתח בעוצמה מספיקה שתאפשר לנו לצחוק.

אנחנו מחליטים גם לא לצחוק מנושאים מסוימים כי הם לא תואמים את הערכים שלנו: למשל, נמנע מלצחוק בסיטואציה שתעליב אנשים: בדיחה על "שני כושים מטומטמים" לא תסופר היום בארה"ב. דוגמא נוספת היא בדיחות על הפרשות למינהן ונפיחות שיצחיקו אנשים מסוימים ויגרמו התנגדות רבה אצל אחרים.

 
יוגה צחוק
יוגה צחוק - סיפורים
 

מעניין לדעת :
NRG - בדיחה טובה
נענע - החינמיה
The Marker - מתאמנים בלצחוק

 

קישורים
סדנאות צחוק

סדנאות יוגה צחוק בהנחיית ערן מכנס.
www.hahaha.co.il

 
קורות חיים דוגמאות

אתר דוגמאות לקורות חיים.
www.resumes.co.il

 

 

   מוקדש באהבה לכל מי שאוהב לצחוק ולמי שרוצה לצחוק יותר. מותר להעתיק, לצלם, להוציא מהקשרו ולשכפל כל חומר הנמצא באתר. - כתב, צילם וערך ערן מכנס
עמוד הבית | מה זה יוגה צחוק? | היסטוריה | מחקרים מדעיים | המהות העמוקה של הצחוק | מועדונים ברחבי הארץ | סרטונים | צור קשר | בלוג יוגה צחוק

מפת אתר | באתר זה בוצע קידום אתרים | משחקי רשת כל הזכויות שמורות ל יוגה צחוק 2006